Piotr Hemmerling – lider kujawsko-pomorskiej Nowej Lewicy został wybrany przewodniczącym Rady Programowej TVP3 Bydgoszcz. Wyboru niemal jednogłośnie dokonało piętnastu członków rady regionalnego oddziału Telewizji Polskiej.
– Z wielką pokorą przyjmuję obowiązki przewodniczenia tej Radzie, bo czasy mamy trudne, ale myślę, że posiadam już jakieś doświadczenie, pracując w Radzie również w minionej kadencji, kiedy uczyłem się funkcjonowania w tym gremium, jako zastępca przewodniczącego. Skład Rady jest na tyle bogaty, że doświadczenia każdego z członków będą sprzyjały wypracowaniu właściwego modelu działania – powiedział tuż po wyborze Piotr Hemmerling.
Zadania Rady Programowej wynikają z Ustawy o radiofonii i telewizji. Zapisano je w Art. 28a.
Wersja artykułu obowiązująca od 10 listopada 2024 r. ustawy o radiofonii i telewizji:
1. Rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 15 członków, których powołuje Rada Mediów Narodowych; 10 członków rady programowej reprezentuje ugrupowania parlamentarne. Pozostałych 5 powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów.
2. Kadencja rady programowej trwa 4 lata, a jej członkowie reprezentują społeczne interesy i oczekiwania związane z działalnością programową spółki.
3. Rada programowa podejmuje uchwały zawierające oceny poziomu i jakości programu bieżącego oraz programów ramowych. Uchwały w sprawach programowych, podejmowane większością głosów w obecności co najmniej połowy składu rady, są przedmiotem obrad i postanowień rady nadzorczej.
4. Członkom rady programowej przysługuje dieta wypłacana przez spółkę w wysokości ustalonej przez Radę Mediów Narodowych.
5. Zarząd spółki zapewnia członkom rady programowej organizacyjne i finansowe warunki dokonywania ocen poziomu i jakości wyemitowanego programu, badania jego odbioru oraz zlecania niezależnych badań dotyczących percepcji programu i jego społecznych skutków.
Rada Mediów Narodowych, która obecnie funkcjonuje w składzie: Wojciech Król – przewodniczący, Piotr Babinetz, Robert Kwiatkowski, Joanna Lichocka, Marek Rutka – uchwałami (od nr 54 do 58) z 20 marca 2025 powołała indywidualnie do Rady Programowej Oddziału Terenowego w Bydgoszczy Spółki Telewizja Polska SA w likwidacji następujące osoby:
– Krzysztofa Podgórskiego,
– Marcina Jarzembowski,
– Marylę Rzeszut,
– Michała Dubkowskiego,
– Włodzimierza Figasa.
Spośród reprezentantów ugrupowań parlamentarnych, Rada Mediów Narodowych uchwałą nr 59/2025 powołała zbiorowo 10-osobową grupę, są to:
– Anna Maria Maćkowska PiS
– Irena Vuković-Kwiatkowska PiS (zastępca przewodniczącego)
– Tomasz Sińczak PiS
– Wojciech Paweł Bielawa Bydgoska Prawica
– Elżbieta Rusielewicz KO
– Jakub Kopkowski KO
– Remigiusz Koc
– Rafał Schaffrath Polska2050
– Magdalena Kiciak-Kucharska PSL (zastępca przewodniczącego)
– Piotr Hemmerling Nowa Lewica (przewodniczący).
Naszemu Koledze życzymy powodzenia w sprawowaniu misji przewodniczącego Rady Programowej w regionalnej telewizji publicznej.
opr. nim, 4 kwietnia 2025 r.